სამშენებლო ფაკულტეტი

  1. ნიკოლოზ ნებიერიძე ჩამდინარე წყლების გამწმენდი ნაგებობების ენერგოეფექტურობის ამაღლება და კონტროლი
    ხელმძღვანელი - პროფ. ლ. კლიმიაშვილი
  2. მამუკა ონეზაშვილი წყალმომარაგების მოქმედი სისტემების ეფექტური ფუნქციონირების მეთოდოლოგიის შემუშავება
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. ციხელაშვილი, პროფ. დ. გურგენიძე
  3. მირიან კუბლაშვილი მექანიკის ზოგიერთი ამოცანის რიცხვითი ამოხსნა
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. სანიკიძე
  4. გიორგი ნოზაძე რკინა ბეტონის შედგენილი კვეთის კონსტრუქციებში აღძრული ძალვების სტატისტიკური ანალიზი
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. ჭანტურია
  5. ნიკოლოზ მეძმარიაშვილი „დიდი გასაშლელი კოსმოსური რეფლექტორების კონსტრუირების ახალი პრინციპები“ 
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. სოხაძე, ლ. ბალანჩივაძე
  6. ირინა კლიმიაშვილი ღვარცოფულ კერებში დაგროვილი მასის მდგრადობის რღვევისა და მოსალოდნელი ხარჯის პროგნოზი 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ნ. ნაცვლიშვილი
  7. მერაბ აბაზაძე სეისმომედეგი მშენებლობისათვის ადგილობრივი მასალების გამოყენებით, მაღალი საექსპლოატაციო თვისებების მქონე ბეტონების მიღება და კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. ცხვედაძე
  8. მაკა გუგუჩია კოლხეთის დაბლობზე კომბინირებული დრენაჟის კვლევა ჭარბტენიანი ნიადაგ-გრუნტის მელიორაციული თვისებების გაუმჯობესებისათვის 
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გავარდაშვილი  
  9. ხათუნა ლეჟავა თბოსაიზოლაციო-კონსტრუქციული მხურვალმედეგი ბეტონის მიღება ადგილობრივ ნედლეულზე 
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ესაძე
  10. მანონი კოდუა მდინარეთა  შესართავ უბნებში წარმოქმნილი ჰიდროსაინჟინრო პრობლემები და  მათი გადაჭრის გზები საქართველოს შავიზღვისპირა რეგიონებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. შ. გაგოშიძე
  11. მალხაზ ბედიაშვილი სამოქალაქო ნაგებობათა ანტისეისმურიღონისძიებები (დაზიანებული შენობების აღდგენა-გამაგრების მაგალითები)
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. სოხაძე, პროფ. მ. ჭანტურია
  12. ვალერიან შარიქაძე ჰიდროელექტროსადგურების მშენებლობის ეკონომიკური ეფექტიანობის დასაბუთება საბაზრო ეკონომიკის პირობებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. ნ. კოდუა
  13. გიორგი არეშიძე ქ. თბილისში განვითარებული მეწყრული პროცესების გამოკვლევა და მათი მდგრადობის ანგარიშისათვის სიმტკიცის პარამეტრების შერჩევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. ჭოხონელიძე
  14. გიორგი ბერძენაშვილი წყალსაცავებში ღვარცოფებით და სპეციფიკური ტიპის მეწყრებით წარმოქმნილი ჰიდროდინამიკური პროცესების პროგნოზირება
    ხელმძღვანელი - პროფ. ხ. ირემაშვილი, თ. გველესიანი
  15. ალექსი კოპალიანი არატრადიციული თბური წყაროები და მათი გამოყენების პერსპექტივები გათბობის ვენტილაციის და ჰაერის კონდიცირების სისტემებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. გრძელიშვილი 
  16. ტარიელ ზაკუტაშვილი თანამედროვე მაღლივი შენობების გაანგარიშების ოპტიმიზაციის ზოგიერთი საკითხი
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. ცხვედაძე
  17. გიორგი არეშიძე ქ. თბილისში განვითარებული მეწყრული პროცესების გამოკვლევა და მათი მდგრადობის ანგარიშისათვის სიმტკიცის პარამეტრების შერჩევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. ჭოხონელიძე
  18. ვახტანგ ტურაშვილი სამრეწველო შენობების განივი ჩარჩოს (ღუნვადი ელემენტების) გაანგარიშების თავისებურებები 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ო. ხაზარაძე
  19. ალექსანდრე ნოზაძე შენობა–ნაგებობათა სახურავების კონსტრუქციულ–საექსპლუატაციო მდგომარების ეკონომიკური შეფასება ინვესტიციური ეფექტურობის უზრუნველყოფით
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. მახვილაძე
  20. ინგა სტეფნაძე რთულკონტურიანი ფილების და დამრეცი გარსების გაანგარიშების საკითხი 
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. ჭყოიძე
  21. გიორგი მეხრიშვილი საქართველოს სარწყავი სისტემების ტექნიკური ეფექტიანობისამაღლების გზები კასპის მუნიციპალიტეტის მდ. თეძამის აუზის მაგალითზე 
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. ვართანოვი
  22. მზევინარ კეკენაძე არანიუტონისეული სითხის სასაზღვრო ფენი
    ხელმძღვანელი - პროფ. ჯ. შარიქაძე, პროფ. ზ. ციცქიშვილი 
  23. ზურაბ კაპანაძე ბზარების ამოცანების რიცხვითი ამოხსნები სინგულარული ინტეგრალური განტოლებების გამოყენებით
  24. ხელმძღვანელი - პროფ.  მ. კუბლაშვილი
  25. გია ხუციშვილი ბუნებრივი და ხელოვნური ფერდოების მდგრადობა-არამდგრადობის სტატიკის საკითხები სეისმური ძალების გათვალისწინებით 
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ტ. კვიციანი
  26. ანი ტაბატაძე მიწისძვრისას კარკასული შენობების სვეტებში დარტყმის ეფექტის გათვალისწინება 
    ხელმძღვანელი - პროფ.  რ. ცხვედაძე
  27. ლალი  ყორღანაშვილი გარსების გაანგარიშება პლასტიკური დეფორმაციების გათვალისწინებით 
    ხელმძღვანელი - პროფ.  რ. ცხვედაძე
  28. მინაგო მეფარიშვილი თერმო-ჰიდროდინამიკური  პროცესების  გამოკვლევა  ახალი  ტიპის თბურამძრავიან  მემბრანულ  ტუმბოში 
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ი. შეყრილაძე
  29. ირაკლი სალაძე სეისმოიზოლაციის სისტემის გავლენა რკინაბეტონის მაღლივი კარკასული შენობის დინამიურ მახასიათებლებზე  
    ხელმძღვანელი - პროფ.  ლ. კახიანი
  30. დალი გოცაძე რკინაბეტონის ნაკეთობების დამზადების ტექნოლოგიის კვლევა დანამატების გამოყენებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. ნადირაძე
  31. მიხეილ მუხიგულიშვილი რკინაბეტონის შეკუმშული სვეტების მდგრადობის შეფასება სეისმური ზემოქმედებისას 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ჯ. ესაიაშვილი
  32. ვასილ სოხაძე ფირფიტების გაანგარიშება პლასტიკური დეფორმაციების გათვალისწინებით 
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ბაციკაძე
  33. ოლღა გიორგიშვილი გრუნტის დეფორმაციის მოდულის ლაბორატორიული წესით განსაზღვრის შესახებ 
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. ჭოხონელიძე
  34. თამრიკო სუპატაშვილი მდინარე დურუჯის ღვარცოფული კოლოიდური გამონატანის კვლევა ქინძმარაულის ყურძნის სავარგულების გაზრდის მიზნით  
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. გავარდაშვილი
  35. ვიქტორია ბერიძე ხელნაწერის უფლებით არქიტექტურული მემკვიდრეობის ძეგლთა აღდგენა-გაძლიერების და სეისმომედეგობის ამაღლებისკონსტრუქციული ღონისძიებები 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. ლებანიძე
  36. გიორგი ბუტიკაშვილი „ხისტი საგზაო სამოსის დაპროექტება და კვლევა“
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. ნადირაძე
  37. ნონა ოზბეთელაშვილი თერმოელექტრო დრეკადობის თეორიის სასაზღვრო ამოცანების გამოკვლევა პრიზმატული სხეულებისათვის
    ხელმძღვანელი - პროფ. დ. გორგიძე, პროფ. ზ. ციცქიშვილი
  38. გიორგი ნატროშვილი “სასოფლო-სამეურნეო კულტურების რწყვის ოპტიმალური რეჟიმის დადგენა რესურსმზოგი ტექნოლოგიებით” 
    ხელმძღვანელი - პროფ. ი. ყრუაშვილი 
  39. ვახტანგ პირმისაშვილი სამშენებლო პროცესების ოპტიმალური ტექნოლოგიური გადაწყვეტები
    ხელმძღვანელი - პროფ. შ. ბაქანიძე
  40. ნინო ბახტაძე შენობის ფუძის გაძლიერება დაწნეხვა-შეწნეხვის მეთოდით
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. ჭოხონელიძე
  41. ვახტანგ კაპანაძე სამხედრო ხიდების განვითარების ეტაპები და მათი გამოყენების ხელოვნება საქართველოში
    ხელმძღვანელი - პროფ. ე. მეძმარიაშვილი
  42. თამაზ თავაძე ფერდოების და კალთების მდგრადობის უზრუნველყოფის საინჟინრო გადაწყვეტები
    ხელმძღვანელი - პროფ.ვ.ლოლაძე
  43. ნათია ტაბატაძეონსტრუქციული მასალების ფიზიკურ-მექანიკური თვისებების შესწავლა ზედაპირულად აქტიურ გარემოში
    ხელმძღვანელი - პროფ.მ. ლორთქიფანიძე, პროფ. თ. ნარეკლიშვილი
  44. ლეონტინა გალდავა სტატიკური ციკლური დატვირთების და ბეტონის ასაკის გავლენა არსებული გრავიტაციული კაშხლების სიმტკიცეზე
    ხელმძღვანელი - პროფ.ა. მოწონელიძე პროფ.ტ. კვიციანი
  45. ანა გოგბერაშვილი საქალაქო განაშენიანების პირობებში მიწაში ჩაღრმავებული სართულების კონსტრუქციული გადაწყვეტა ინვესტიციური რისკის მინიმიზაციით
    ხელმძღვანელი - პროფ.ჯ. ჩოგოვაძე პროფ. რ. მახვილაძე
  46. ალექსი ცაკიაშვილი რკინაბეტონის ღუნვადი ელემენტების სიმტკიცის შემოწმება განივი ძალის მიხედვით ექსპერიმენტულ მონაცემების საფუძველზე
    ხელმძღვანელი - პროფ.ლ. ბალანჩივაძე
  47. გიორგი  სულავა სეისმომედეგი რკინაბეტონის კონსტრუქციების ზღვრული მდგომარეობა და გაანგარიშების მეთოდები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ჯ. ესაიაშვილი
  48. ზურაბ ლაოშვილი საქართველოს სამხედრო-საინჟინრო გეოგრაფიის გეოინფორმაციული საფუძვლებ
    ხელმძღვანელი - პროფ. ე. მეძმარიაშვილი
  49. ცისნამ  კენკიშვილი წყალმომარაგების სისტემების ოპერატიულ -სადისპეტჩერო მართვა წყლით უზრუნველყოფის პროცესის მონიტორინგის საფუძველზე
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზ. ციხელაშვილი
  50. დავით ფანცულაია მთიან პირობებში რკინიგზების კომპლექსური პროექტირებისა და მშენებლობის პრობლემები და მათი გადაწყვეტის გზები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ე. მოისწრაფიშვილი
  51. ავთანდილ კაკაბაძე  ავარიები საქართველოს რკინიგზაზე და მათი გამომწვევი მიზეზები
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. კვანტალიანი

  52. ამირან კაცაძე სამშენებლო-ტექნიკური ექსპერტიზის ჩატარების თანამედროვე მეთოდების, პროცესის ავტომატიზაციის და სამართლებრივი ასპექტების კვლევა
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. წიქარიშვილი, პროფ. ზ. როგავა

  53. გიორგი ბერაძე ”მილსადენების დიდმალიანი გადასასვლელის ახალი ტიპის წინასწარ დაძაბული კომბინირებული კონსტრუქციის გაანგარიშებისა  და კონსტრუირების საკითხები” 
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ბ. სურგულაძე

  54. დათო ფირყულაშვილი ახალი ტიპის ტრანსფორმირებადი კონსტრუქციის სეისმომედეგობა საიმედოობის თეორიის გათვალისწინებით
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ბ. სურგულაძე
  55. გიორგი ჩიტიაშვილი ქალაქის წყალმომარაგების სისტემებში წყლით უზრუნველყოფის ტექნოლოგიური პროცესის ეფექტური მართვის მეთოდის შემუშავება
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ზ. ციხელაშვილი
  56. ნანა დონდოლაძე საქართველოს შავიზღვისპირეთის კლიმატის დახასიათება, მისი გავლენა რკინაბეტონის ატმოსფერულ კოროზიაზე და მისდამი მდგრადი ბეტონის მიღება
    ხელმძღვანელი -  პროფ. მ. ლორთქიფანიძე
  57. ეკატერინე  გელაძე სამშენებლო კონსტრუქციების ოპტიმიზაციის პრობლემა
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ი. მშვენიერაძე
  58. გიორგი ბურჯალიანი სითხისა და მასის ცვლის პროცესების გამოკვლევა გაწიბოვნებულ-ზედაპირიან თბომცვლელ აპარატებში
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ო. ფურცელაძე
  59. ლაშა რურუა პრიზმატულ კალაპოტებში წყლის ნაკადის თავისუფალი ზედაპირის მრუდების აგების გამარტივებული მეთოდი
    ხელმძღვანელი -  პროფ. ტ. კვიციანი
  60. გიორგი ჩიკვაიძე მონოლითური რკინაბეტონის რიგელებისა და ფილების შეუღლების ზონის თეორიული და ექსპერიმენტალური კვლევა მათი საკონტაქტო (შეპირაპირების) ზედაპირების თავისებურებათა გათვალისწინებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. სოხაძე
  61. გიორგი მეძმარიაშვილი 48 მეტრი მალის მქონე, გასაშლელი საიერიშო ხიდი, მისი ტრანსპორტირების და მონტაჟის ხიდგამდებები
    ხელმძღვანელი - პროფ. ა. სოხაძე
  62. ლელა  სამხარაძე მცირესართულიანი მონოლითური შენობების მრავალშრიანი შემომფარგლავი კედლების აგება ქიმიურდანამატებიანი ბეტონების გამოყენებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. თ. ჟორდანია, პროფ. შ. ბაქანიძე
  63. ლევან ლოლაძე მაღალი სიმტკიცის და თვითშემჭიდროებადი ბეტონები თანამედროვე მშენებლობაში
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. ცხვედაძე
  64. გიორგი ერაგია ნავთობპროდუქტების ტერმინალებში გამოყენებული მილსადენების და რეზერვუარების სიმტკიცის შეფასება მათი უსაფრთხო ექსპლუატაციის მიზნით
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. წიქარიშვილი
  65. მარიამ ვარდიაშვილი ისტორიულ-კულტურული ძეგლების ტექნიკური მდგომარეობის შეფასების თანამედროვე მეთოდიკის დამუშავება
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. წიქარიშვილი
  66. ირაკლი გიორგაძე მაღალი სიმტკიცის ბეტონების ფიზიკურ-მექანიკური მახასიათებლების დადგენართული დაძაბული მდგომარეობის დროს
    ხელმძღვანელი - პროფ. რ. ცხვედაძე
  67. ირაკლი ჯინჭარაძე დიდმალიანი გადახურვების აგების ტექნოლოგია
    ხელმძღვანელი - პროფ. ლ. მახვილაძე, პროფ. ი. მშვენიერაძე
  68. თინათინ მაღრაძე სამშენებლო კონსტრუქციებში ბზარების თეორიული და ექსპერიმენტული კვლევა
    ხელმძღვანელი: პროფ. მ. წიქარიშვილი
  69. ალექსანდრე წაქაძე ექსპლუატაციაში მყოფი შენობა-ნაგებობების ზღვრული მდგომარეობის და ნარჩენი რესურსის კვლევა დაზიანებების გათვალისწინებით
    ხელმძღვანელი: პროფ. მ. წიქარიშვილი
  70. თამარ ყირიმლიშვილი-დავითაშვილი ექსტრემალური ჰიდროდინამიკური პროცესების ზემოქმედება გარემოზე ჰიდროკვანძის რაიონში
    ხელმძღვანელი: პროფ. თ. გველესიანი
  71. თამარ კვაჭაძე სამშენებლო მექანიკის ზოგიერთი ამოცანის რიცხვითი ამოხსნა სინგულარულ ინტეგრალურ განტოლებათა მეთოდის გამოყენებით
    ხელმძღვანელი: პროფ. მ. კუბლაშვილი
  72. გოდერძი ღვინეფაძე ბეტონის, როგორც მარცვლოვანი კომპოზიციური მასალების სტრუქტურული მექანიკის სტატისტიკური კანონზომიერებანი
    ხელმძღვანელები: პროფ. გ. ყიფიანი პროფ. დ. დანელია
  73. სპარტაკ ავალიანი სამშენებლო ნაგებობათა მზიდი კონსტრუქციების ოპტიმიზაციის ამოცანები
    ხელმძღვანელი: პროფ. ზ. გედენიძე
  74. ნინო ნიკოლაშვილი "ვენახების სეტყვასაწინააღმდეგო გადახურვების ბადისებურ კონსტრუქციების გაანგარიშება, ქარის დატვირთვების ნორმების ახალი რედაქციის გათვალისწინებით"
    ხელმძღვანელი - პროფ. მ. წიქარიშვილი
  75. მამუკა გუჯაბიძე წყლის გაწმენდის ტექნოლოგიური პროცესის ეფექტური რეგულირების მეთოდოლოგიის დამუშავება
    ხელმძღვანელი - სრ. პროფ. ლ. კლიმიაშვილი, სრ. პროფ. ზ. ციხელაშვილი
  76. ნინო დონდოლაძე ფეროთშენადნობთა ქარხნის საწარმოო (ტექნოლოგიური) წყლის გაწმენდა მდინარე ყვირილას ეკოსისტემის დაცვის მიზნით
    ხელმძღვანელი - პროფ.
  77. ნათია მახარობლიძე ნავთობ - და ცხიმშემცველი ჩამდინარი წყლების გაწმენდის ეფექტური მეთოდის შემუშავება აქტიური გამფილტრავი ქიმიური ადსორბენტების გამოყენებით
    ხელმძღვანელი - პროფ. ზაურ ციხელაშვილი
  78. დიმიტრი ნადირაძე მაგისტრალური მილსადენებით ნავთობის საერთაშორისო სტანდარტებთან მისადაგებული პარამეტრებით ტრანსპორტირების და შენახვის მონიტორინგის მეთედოლოგიის დამუშავება და ნავთობის ნარჩენების სამშენებლო საქმეში გამოყენება
    ხელმძღვანელები - პროფ. თ. ჟორდანია, პროფ. ნ. ხუნდაძე
  79. რამაზ ჟღენტი რისკის მართვა კურორტებზე, მასობრივი დასვენების და ტურიზმის ადგილებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. გ. ლაღუნდარიძე
  80. მაყვალა ბექირიშვილი გემბანის ტიპის ლითონის სივრცითი კონსტრუქციების დაძაბულ-დეფორმირებული მდგომარეობის გამოკვლევა
    ხელმძღვანელები - პროფ. ვ. თარხნიშვილი, პროფ. გ. ყიფიანი
  81. მზია მანჯავიძე ხიდების დაძაბულ-დეფორმირებული მდგომარეობის ბოჭკოვანოპტიკური გადამწოდებით კონტროლის მეთოდების დამუშავება
    ხელმძღვანელი - პროფ.
  82. გიორგი ლუტიძე თაბაშირშემცველი ლიოსისმაგვარი გრუნტების თერმული გამაგრება
    ხელმძღვანელი - პროფ. გუგა ჭოხონელიძე
  83. კახაბერ ბაბილოძე კონსტრუქციების ავარიის რისკის შეფასების მეთოდი და ნარჩენი რესურსების დადგენა საგანგებო სიტუაციებში
    ხელმძღვანელი - პროფ. პ. რეკვავა, ნ. ახვლედიანი
  84. ალექსანდრე დათუაშვილი მყარი დეფორმადი სხეულის მექანიკის განვითარების ეტაპები XX საუკუნეში
    ხელმძღვანელი - პროფ. თამაზ ბაციკაძე
  85. გიორგი რეხვიაშვილი ფილებისა და გარსების გაანგარიშების ზოგიერთი საკითხი ჩვეულებრივი დიფერენციალური განტოლებების ინტეგრების გზით
    ხელმძღვანელი - პროფ. რევაზ ცხვედაძე
  86. ხატია გორჯოლაძე შედგენილი, შედუღებული განივკვეთის მქონე ფოლადის კოჭების გაანგარიშების ახლებური ხერხი
    ხელმძღვანელი - პროფ. ნ. ბერიშვილი, პროფ.ი. მშვენიერაძე
  87. მანანა არაბიძე გამოყენებითი მექანიკის განვითარების ისტორია (XVI-XIX საუკუნეები, მოკლე მიმოხილვა)
    ხელმძღვანელი - პროფ. კ. ღურწკაია

ბანერები